Jak zachować bezpieczeństwo na rowerze: Przewodnik po bezpieczeństwie na rowerze‍Jazda na rowerze to jeden z najprzyjemniejszych i najzdrowszych sposobów przemieszczania się z miejsca na miejsce. Niezależnie od tego, czy ścigasz się z przyjaciółmi, czy jeździsz po okolicy, pedałowanie na rowerze to świetny sposób na zdobycie trochę ruchu i zobaczenie świata z nowego punktu widzenia. Aby jazda na rowerze była bezpieczniejsza, skorzystaj z poniższych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do szkoły lub pracy, wybierasz się na spokojną przejażdżkę po parku, czy też wskakujesz na swojego roadstera na szybką przejażdżkę z kumplami, zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze jest bardzo ważne. Oprócz noszenia odpowiedniego kasku podczas każdej jazdy i upewnienia się, że Twój rower jest zawsze wyposażony w odpowiednie światła i odblaski, istnieją inne rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić siebie jako rowerzystę.

Zawsze noś kask podczas jazdy

Rowerzyści są szczególnie narażeni na potrącenie przez samochody, jeśli nie zwracają uwagi na swoje otoczenie. Jeśli jeździsz na rowerze, musisz być zawsze bardzo czujny na otoczenie. Zanim wsiądziesz na rower, upewnij się, że jest on wyposażony w światła i odblaski, dzięki którym będziesz lepiej widoczny dla samochodów i pieszych na drodze. Kiedy jesteś na drodze, upewnij się, że skanujesz całą drogę i chodnik. Musisz być szczególnie ostrożny na skrzyżowaniach, przy wykonywaniu skrętów oraz przy przekraczaniu ścieżek rowerowych lub pieszych. Zawsze uważaj na samochody skręcające w Twoją drogę lub pieszych wchodzących Ci w drogę.

Używaj odpowiedniego oświetlenia i odblasków

Większość stanów wymaga, aby wszyscy rowerzyści poniżej 18 roku życia nosili kask przez cały czas jazdy na rowerze. Jednak nawet jeśli nie jest to prawnie wymagane w Twoim miejscu zamieszkania, noszenie kasku jest niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa i zdrowia. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć podczas jazdy na rowerze. Możesz mieć nagły poślizg lub może uderzyć w Ciebie zbyt blisko jadący samochód. Kask może pomóc chronić Twoją głowę przed skutkami upadku lub kolizji. Noszenie kasku jest szczególnie ważne, jeśli zamierzasz jeździć w nocy lub w ruchliwym miejscu.

Nie słuchaj przez słuchawki ani nie rozmawiaj przez telefon

Dla swojego bezpieczeństwa powinieneś zawsze jeździć z przednim białym światłem, tylnym czerwonym światłem/światłami i odblaskami. Powinieneś również nosić odzież odblaskową i/lub kamizelkę rowerową, która również posiada paski odblaskowe. Wszystkie te elementy zwiększają Twoją widoczność dla kierowców na drodze. Jeśli jeździsz na rowerze o zmierzchu lub po zmroku, musisz upewnić się, że masz odpowiednie światła na rowerze. Większość miast ma przepisy, które wymagają od rowerzystów posiadania świateł po określonej godzinie. Upewnij się, że znasz przepisy obowiązujące w Twojej okolicy.

Bądź widoczny dzięki sprzętowi o wysokiej widoczności

Jeśli jeździsz na rowerze ze słuchawkami w uszach lub rozmawiasz przez telefon, nie słyszysz samochodów nadjeżdżających z tyłu. Musisz być szczególnie ostrożny, aby zawsze być świadomym tego, co dzieje się wokół Ciebie, gdy jesteś na rowerze. Jesteś bardziej bezbronny niż kierowcy w samochodach, więc musisz zachować szczególną ostrożność. Nie możesz również używać rąk do sygnalizowania, gdy rozmawiasz przez telefon lub nosisz słuchawki, więc pamiętaj o używaniu odpowiednich sygnałów ręcznych.

Unikaj niebezpiecznych zachowań i warunków drogowych

Możesz zwiększyć swoją widoczność podczas jazdy, nosząc sprzęt o wysokiej widoczności, taki jak kamizelka rowerowa lub kurtka. Możesz również użyć taśmy lub naklejek odblaskowych, aby zwiększyć swoją widoczność. Możesz nawet kupić kask odblaskowy, aby być bardziej widocznym dla kierowców. Należy również starać się jeździć po dobrze oświetlonych pasach ruchu i unikać jazdy w pobliżu krzaków lub drzew, gdzie kierowcy mogą nie być w stanie dostrzec Cię tak łatwo.

Jeśli planujesz ścigać się na rowerze lub spędzić czas z przyjaciółmi na szybkiej przejażdżce, będziesz chciał uniknąć pewnych rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla rowerzystów

Unikaj jazdy z bardzo dużą prędkością lub w wyścigach, zwłaszcza jeśli dopiero uczysz się jeździć. Jesteś bardziej narażony na ryzyko kraksy lub otrzymania uderzenia, jeśli jeździsz z dużą prędkością, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczonym rowerzystą. Nie jeździj w ciężką, mglistą lub deszczową pogodę. Jazda w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna. Mgła lub deszczowa pogoda utrudnia dostrzeżenie innych pojazdów i pieszych na drodze, a ciężka pogoda wpływa na łatwość toczenia się opon po drodze. Jeśli możesz, unikaj jazdy nocą. W nocy znacznie trudniej jest widzieć i być widzianym.