Który rower powinienem wybrać? Rowery typu gravel a cyclocross- szczegółowe zestawienie‍Cyclocross, gravel i jazda all-road to jedne z najszybciej rozwijających się segmentów w świecie kolarstwa. Te rodzaje jazdy niosą ze sobą wiele wyzwań, ale także mnóstwo zabawy. Aby doskonalić się w każdej z tych dyscyplin, potrzebny jest odpowiedni rower. Choć może się wydawać, że każdego dnia na rynku pojawia się nowy typ roweru, większość z nich należy do jednej z trzech kategorii: Rowery Cyclocross, Rowery Gravel oraz Rowery All-Road lub Enduro. OCENDOR - Cross lub cyclocross (znany również jako CX) to dyscyplina wyścigów terenowych, w której kolarze ścigają się przez serię naturalnych lub stworzonych przez człowieka barier - często określanych jako "feeders" lub "greens" - i muszą pokonać drogę powrotną do punktu startu bez dotykania ziemi zewnętrznym pedałem. Jest to po części test wytrzymałości, a po części wyzwanie dla umiejętności technicznych, które sprawdzają zawodników w różnych typach terenu.

Rowery typu gravel

Rowery gravelowe są zbudowane do jazdy z dużą prędkością po wszystkich rodzajach dróg. Jeśli jeździsz głównie po chodnikach, szutrach i drogach gruntowych i chcesz mieć jeden rower do wszystkiego, rower gravel jest dobrym wyborem. Są one najbardziej uniwersalnym typem roweru i mogą być używane do niemal każdego rodzaju jazdy. Rowery żwirowe najlepiej sprawdzają się na otwartych drogach o małym natężeniu ruchu. Jeśli chcesz jeździć po drogach, ale nie utknąć za grupą ludzi, rower żwirowy jest dobrym wyborem. Rowery te są pod wieloma względami podobne do rowerów szosowych, ale mają szersze opony i są często bardziej wytrzymałe, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać mniej korzystne warunki drogowe. Rowery szutrowe są często zaprojektowane z opuszczanymi kierownicami, które zapewniają dużą swobodę rąk podczas wspinaczki i zjazdów. Często charakteryzują się nieco bardziej zrelaksowaną geometrią niż rowery szosowe, co sprawia, że są bardziej odpowiednie do pokonywania dłuższych dystansów. Rowery żwirowe są zazwyczaj cięższe i mniej wydajne niż rowery szosowe i mogą nie być tak dobre w krytykach, czyli wyścigach na krótkich dystansach, które odbywają się na zamkniętych ulicach miast.

Rowery Enduro

Rowery enduro lub all-road są stworzone do długich dni w siodle w szerokim zakresie terenu. Jeśli lubisz długodystansowe lub wytrzymałościowe imprezy z dużą ilością wspinaczek i zjazdów lub jeśli często jeździsz po szlakach, rower all-road lub enduro będzie dobrym wyborem. Są one zaprojektowane tak, aby były wydajnymi maszynami do wspinaczki, a jednocześnie były zwinne i pewne na zjazdach. Opony w rowerach all-road lub enduro są często szersze niż w rowerach szosowych, a czasami mają nieco bardziej wybujały bieżnik, który zwiększa przyczepność w luźnym terenie. Rowery all-road są często projektowane z luźniejszą geometrią i dłuższym rozstawem osi, co sprawia, że są bardziej stabilne przy większych prędkościach, zwłaszcza podczas przenoszenia pędu przez nierówne odcinki, które mogłyby zachwiać rowerem szosowym. Rowery enduro są często cięższe od rowerów szosowych, ale są zbudowane tak, aby wytrzymać wielokrotne nadużycia w trudnych warunkach. Często mają też miejsce na szerokie opony, które zapewniają lepszą przyczepność w luźnym terenie i głębszy bieżnik dla większej wytrzymałości. Rowery all-road lub enduro są najlepsze dla rowerzystów, którzy chcą mieć jeden rower do wszystkiego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru gravel lub All-Road?

Rowery gravel i all-road są często budowane z myślą o trwałości, więc nie bój się szukać rowerów o bardziej zrelaksowanej geometrii, przeznaczonych do dłuższych przejażdżek. No i jeszcze opony! Szersze opony to najprostszy sposób na zmianę charakterystyki prowadzenia roweru.

  • Waga roweru — jeśli szukasz roweru do dojazdów do pracy, waga nie jest tak dużym problemem, ponieważ nie będziesz go nosić ze sobą zbyt często. Ale jeśli planujesz trochę jazdy w terenie, warto pomyśleć o wadze. Im cięższy, tym lepszy do jazdy w terenie, ponieważ oznacza większą stabilność.

  • Materiał ramy - aluminium jest lżejsze i tańsze niż stal, ale nie tak trwałe jak ramy tytanowe. Więc jeśli waga nie jest problemem, to aluminium może być najlepszym wyborem, ponieważ

Jaki typ roweru jest dla Ciebie najlepszy?

Rowery cyklokrosowe są zbudowane do krótkich, intensywnych przejażdżek, w których liczy się prędkość. Jeśli ścigasz się lub trenujesz na trasach cyclocrossowych lub jeździsz po nierównym terenie i chcesz szybko przyspieszać, rower cyclocrossowy będzie dobrym wyborem. Są one zaprojektowane jako lekkie i szybkie, z krótszym rozstawem osi, aby zapewnić szybkie prowadzenie w ciasnych miejscach. Rowery cyklocrossowe są często zaprojektowane z krótką ramą, aby zapewnić szybką obsługę i krótką górną rurą, która pozwala na szybkie pokonanie roweru w celu usunięcia przeszkód. Niektóre rowery cyclocrossowe mają opuszczane kierownicę, inne mają płaską kierownicę, która umożliwia wiele pozycji rąk. Często mają niższe przełożenie dla szybkiego przyspieszenia i bardziej zrelaksowaną geometrię, która sprawia, że lepiej nadają się do pokonywania dłuższych dystansów. Rowery cyklokrosowe są zazwyczaj lżejsze i bardziej wydajne niż rowery gravel, ale mogą nie być tak dobre we wspinaczce.