Przewodnik po zakupie najlepszych rowerów MTB: Czynniki, które musisz wziąć pod uwagęJeśli chodzi o zakup nowego roweru, zwłaszcza do uprawiania sportu terenowego, takiego jak kolarstwo górskie, jest wiele do rozważenia. Jaki typ jazdy chcesz uprawiać? Jaki rodzaj terenu będziesz pokonywać? Czy wolisz się wspinać czy zjeżdżać? I tak dalej. Istnieje wiele różnych czynników, które wchodzą w grę podczas poszukiwania nowego roweru górskiego i mogą być przytłaczające na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak poświęcisz swój czas i przygotujesz się wcześniej, proces ten nie będzie musiał być tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Zebraliśmy ten poręczny przewodnik zawierający najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kolejnego roweru MTB. Od rozmiaru ramy i rodzaju zawieszenia po wagę i użyte materiały - jest wiele rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Poznaj swój typ

Wybór odpowiedniego typu roweru jest niezbędny, jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój zakup. Musisz rozważyć, jaki rodzaj jazdy będziesz wykonywać najczęściej, a także swój typ ciała i wszelkie warunki medyczne, które mogą mieć wpływ na twoje zdolności rowerowe. Musisz także zdecydować, czy chcesz wyprostowany lub bardziej agresywną pozycję podczas jazdy. Są to dwa główne typy rowerów i każdy ma swój własny zestaw zalet i wad. Rowery wytrzymałościowe - Są idealne do długich, ciągłych przejażdżek. Rowery wytrzymałościowe są przeznaczone do gładkich, łatwych tras, więc nie mają zawieszenia potrzebnego do jazdy po nierównym terenie lub zjazdów. Są dobrym wyborem dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów i zazwyczaj charakteryzują się bardziej wyprostowaną pozycją. Rowery przełajowe - są przeznaczone do dłuższych przejażdżek w szybszym tempie i są idealne dla rowerzystów, którzy uwielbiają wspinaczkę i zjazdy. Ze względu na lekkie ramy i bardziej wyprostowaną pozycję nie są najlepszym wyborem dla rowerzystów z problemami z kręgosłupem lub kolanami. Rowery ścieżkowe - To najlepsze modele uniwersalne, które są idealne dla większości rowerzystów. Ramy rowerów trailowych są zaprojektowane tak, aby były zwinne i wydajne na podjazdach, a jednocześnie wystarczająco stabilne, aby zjeżdżać po nierównych i kamienistych szlakach.

Rozmiar ramy i typ zawieszenia

  • Rozmiar ramy - Zanim przyjrzysz się typom zawieszenia, musisz upewnić się, że kupujesz odpowiedni rozmiar ramy dla swojego typu ciała. Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest to ważne, zwłaszcza jeśli masz tendencję do jazdy na długich dystansach. Jeśli kupisz ramę, która jest zbyt mała dla Twojego typu ciała, możesz poczuć się bardzo niewygodnie, a nawet nabawić się kontuzji. Jeśli kupujesz rower przez Internet i nie masz możliwości jazdy próbnej, upewnij się, że zmierzysz swój wzrost i znajdziesz odpowiedni rozmiar ramy, aby nie być rozczarowanym.
  • Rodzaje ram - Na rynku dostępne są trzy różne rodzaje ram: stalowe, aluminiowe i z włókna węglowego. - Stal - Jest to cięższy, ale bardziej trwały i sztywny materiał. Jest to najbardziej powszechny materiał ramy i często znajduje się w droższych modelach. - Aluminium - Jest to lżejszy, ale mniej wytrzymały materiał. Można go znaleźć w rowerach górskich ze średniej i tańszej półki cenowej. Aluminium jest często używane w ramach zawieszenia, co jest świetne, ponieważ pomaga zmniejszyć wagę, ale nie jest tak mocne jak wysokiej jakości stal. - Włókno węglowe - Jest to bardzo lekki i wytrzymały materiał. Ramy z włókna węglowego są zwykle spotykane w droższych i wyższej jakości rowerach górskich.

Rozmiar koła i materiał

Rozmiar kół - Musisz również zdecydować o rozmiarze kół, który będzie zależał od rodzaju jazdy i terenu, który pokonujesz. Większość rowerzystów wybiera koła 26- lub 29-calowe. Podczas gdy 29-tki są uważane za bardziej wydajne w gładkim terenie, nie są tak zwinne na technicznych szlakach i mogą być bardziej wymagające w trudnym terenie. Istnieją również inne rozmiary kół do rozważenia, takie jak 27,5 i 650b. Są one mieszanką kół 26- i 29-calowych, co czyni je dobrą opcją dla bardziej ekstremalnych środowisk. Materiał koła - Kolejną kwestią, jeśli chodzi o koła, jest materiał, z którego są wykonane. Dobrą zasadą jest to, że im twardszy materiał, tym jest on bardziej wytrzymały i tym dłużej będzie służył. Tak więc, twardszy materiał, taki jak aluminium lub włókna węglowego będzie lepszy niż bardziej miękki materiał, taki jak kompozyt.

Typ i długość kierownicy

Szerokość kierownicy - Musisz również zdecydować o szerokości kierownicy. Chociaż jest to w dużej mierze kwestia preferencji, musisz również upewnić się, że wybrana przez Ciebie szerokość będzie pasować do Twojej ramy. Na przykład, jeśli masz ramę 700c, która jest przeznaczona do kolarstwa szosowego, kierownica będzie zbyt szeroka i nie będzie pasować. Standardowa szerokość kierownicy szosowej to 700c, podczas gdy szerokość kierownicy w rowerze górskim wynosi zazwyczaj około 650c. Kształt kierownicy - Dodatkowo, należy również zdecydować o kształcie kierownicy. Dwa główne kształty kierownic to płaskie i opadające. Płaskie kierownice są zazwyczaj szersze i wygodniejsze dla początkujących, natomiast kierownice typu drop są węższe i przeznaczone dla bardziej doświadczonych rowerzystów, którzy lubią bardziej agresywną pozycję.

Typ i umiejscowienie hamulca

Typ hamulca - Istnieją różne typy hamulców, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru górskiego. Najpopularniejsze typy hamulców to hamulce tarczowe i hamulce cantilever, które występują w modelach 29er. Jeśli kupujesz rower 26-calowy, bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz hamulce typu V-brake lub hamulce obręczowe. Hamulce tarczowe - To najpopularniejszy i najbardziej wydajny rodzaj hamulców. Znajdują się w modelach 29er i występują również w niektórych rowerach 26-calowych. Hamulec tarczowy stał się standardem w rowerach górskich, ponieważ jest łatwy w konserwacji i jest bardzo niezawodnym typem hamulca. Hamulce Cantilever - Są one również popularnym wyborem dla modeli 29er. Są mniej wydajne niż hamulce tarczowe, ale są tańsze i lżejsze. Hamulce typu V - Jest to najczęściej spotykany typ hamulców w rowerach 26-calowych. Są proste, proste, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Hamulce obręczowe - Te hamulce można znaleźć w bardziej podstawowych modelach. Są cięższe i mniej niezawodne niż hamulce tarczowe lub V-brake.

Typ i umiejscowienie układu napędowego

Typ układu napędowego - Musisz również zdecydować, jaki typ układu napędowego chcesz wybrać. Oznacza to system, który przenosi moc z pedałów na koło i obejmuje łańcuch, korby, tryby i pierścienie. Większość rowerów górskich ma system jednobiegowy lub wielobiegowy (zazwyczaj około 7 lub 8). Istnieją również półbiegówki i wewnętrzne piasty, które można znaleźć w modelach wyższej klasy. Układ napędowy z jedną prędkością - Jeśli wybierzesz rower z jedną prędkością, będziesz musiał pchać rower podczas pokonywania wzniesień. Jeśli wybierzesz układ napędowy 1-biegowy, oznacza to, że tylne koło nie posiada wolnego koła. Wielobiegowy układ napędowy - Aby uzyskać bardziej zróżnicowany zakres i płynniejszą jazdę, istnieje wiele różnych typów wielobiegowych układów napędowych. Należą do nich standardowe przerzutki, twist-grip (lub trigger) shifters, trigger-shift, thumb shifters, friction drive oraz single-cog i chainette.