Rowery MTB: Przewodnik dla początkujących jak wybrać właściwy rowerMTB to skrót od słów "mountain, trail, bike". Jest to szeroki termin używany do opisania nierównego terenu, który można zwiedzać na dwóch kółkach. Najczęściej kojarzy się z jazdą po górach, ale w rzeczywistości jest idealny do wielu innych zastosowań! W dzisiejszych czasach jest więcej marek produkujących rowery MTB niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieją różne rodzaje rowerów MTB, które można dostosować do wszystkich umiejętności i stylów jazdy. Od niedrogich hybryd, które mogą również poradzić sobie z niektórymi szlakami, po maszyny do pełnych wyścigów zjazdowych - każdy znajdzie coś dla siebie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru górskiego

MTB jest idealny do wielu innych zastosowań! Jeśli chcesz pojeździć w nowym miejscu, ale nie możesz tam wjechać ze względu na ukształtowanie terenu, to rower górski jest idealnym środkiem transportu. Przy odrobinie wprawy można na dwóch kółkach pokonać niemal każdy szlak. Większość rowerów MTB jest zaprojektowana z szerokim zakresem przełożeń, cienkimi, garbatymi oponami i wytrzymałą ramą. Posiadają biegi, które pomogą Ci wspinać się na strome wzgórza i tylne zawieszenie, które pomoże Ci zjechać z nich.

Pełna amortyzacja czy hardtail?

Różnica między rowerem full-suspension a hardtail polega na tylnym zawieszeniu. Rowery z pełną amortyzacją mają przedni widelec i tylne zawieszenie, natomiast rowery typu hardtail nie mają żadnego tylnego zawieszenia. Standardowe zawieszenie tylnego koła jest jedną z cech definiujących rowery górskie. Chociaż poprawia ono komfort, prowadzenie i kontrolę w trudnym terenie, dodaje również znaczną wagę. Rowery z pełnym zawieszeniem są zwykle zalecane dla cięższych rowerzystów i tych, którzy lubią jeździć w terenie. Są one zazwyczaj mniej zwinne i mniej responsywne niż rowery typu hardtail i mogą być trudniejsze do opanowania przy dużych prędkościach. Rowery typu hardtail są często najlepszym wyborem dla lżejszych rowerzystów, którzy nie potrzebują dodatkowego komfortu, jaki daje pełne zawieszenie. Są one zazwyczaj bardziej zwinne i czułe niż rowery z pełnym zawieszeniem i łatwiejsze do kontrolowania przy dużych prędkościach. Są również lżejsze i tańsze.

Który typ zawieszenia jest dla Ciebie odpowiedni?

Powietrzne: To najwcześniejszy typ zawieszenia w rowerach górskich. Nie są one tak wydajne jak ich olejowe lub cewkowe odpowiedniki i mogą być bardziej podatne na złamania. Rowery górskie z zawieszeniem pneumatycznym to dobry wybór dla kogoś, kto chce wypróbować komfort i kontrolę zawieszenia. Cewki: Są one powszechnie uważane za lepsze od zawieszenia pneumatycznego. Zawieszenie cewkowe (zwane również amortyzatorem równoległym) można znaleźć w droższych rowerach górskich. Może być bardziej trwałe niż zawieszenie pneumatyczne, ale jest bardziej skomplikowane i drogie w naprawie. Widelec: Istnieją dwa rodzaje zawieszenia w przednim widelcu roweru. Jest widelec jednonożny, który ma tylko jedną nogę z tłokiem w środku, a następnie jest bardziej powszechny i zaawansowany widelec dwunożny.

Ile biegów potrzebujesz?

Jeśli zamierzasz jeździć po bardzo stromym terenie, możesz rozważyć rower z kołami 29" z niskim biegiem do jazdy. W przeciwnym razie, bardziej powszechne 26-calowe koła i wyższe przełożenie dla prędkości na płaskich typach terenu są zwykle bardziej odpowiednie. Jeśli jeździsz po szlakach, np. przełajowych, możesz chcieć zastosować niższe przełożenie. Wyższe przełożenie jest lepsze do jazdy po szlakach i trasach zjazdowych, gdzie możesz chcieć jechać nieco szybciej. Dla przeciętnego rowerzysty, 26-calowy rower z szerokim zakresem przełożeń jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, chyba że wiesz dokładnie, czego szukasz. Jeśli poważnie myślisz o swojej jeździe, możesz również zainwestować w rower, który umożliwia zmianę przełożeń w zależności od terenu. Nazywa się to "piastą bezslizgową" i można ją znaleźć w droższych rowerach górskich.

Zdecyduj, ile możesz wydać

Jeśli chcesz kupić sobie nowy rower, musisz najpierw wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, istnieje wiele czynników, które wpływają na decyzję, jaki rodzaj roweru jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli wiesz dokładnie, jaki rodzaj jazdy planujesz wykonywać na swoim rowerze, pomoże Ci to zawęzić opcje. Na przykład, jeśli zamierzasz jeździć głównie w terenie lub dojeżdżać do pracy w mieście, najlepszym rozwiązaniem będzie model miejski. Z drugiej strony, jeśli chcesz jeździć po szlakach i w bardziej technicznym terenie, lepiej wybrać rower górski. Chociaż te czynniki są ważne, nie są to jedyne rzeczy, które należy brać pod uwagę przy wyborze roweru. Jedną z równie ważnych rzeczy jest cena. Chociaż cena może czasami wskazywać na jakość, to z pewnością nie zawsze tak jest

Gotowy na decyzję?

Jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś na rowerze górskim, możesz być nieco onieśmielony pomysłem wybrania go. Prawda jest taka, że jest to całkiem proste i przy odrobinie badań możesz znaleźć idealny rower dla siebie. Cóż, masz to. Mamy nadzieję, że ten przewodnik okazał się przydatny i że jesteś teraz nieco lepiej poinformowany o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru górskiego. Ciesz się jazdą! Teraz musisz tylko znaleźć odpowiedni rower dla siebie. Przy wszystkich dostępnych opcjach może się to wydawać wyzwaniem. Ale dzięki temu przewodnikowi mamy nadzieję, że okaże się to łatwiejsze niż myślałeś.