Niezbędne akcesoria rowerowe, które każdy rowerzysta musi mieć w swoim rowerze‍Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie kondycji fizycznej, a także doskonała alternatywa dla jazdy samochodem lub korzystania z transportu publicznego w każdym miejscu. Jednak jazda na rowerze może być również ryzykowna. Możesz napotkać trudne warunki drogowe, nieprzewidywalnych kierowców, a nawet niespodziewane warunki pogodowe. Aby chronić się podczas jazdy na rowerze i uczynić ją bezpieczniejszą i przyjemniejszą, powinieneś rozważyć zainwestowanie w niezbędne akcesoria do roweru. Te małe dodatki nie tylko poprawią Twoją jazdę, ale mogą również pomóc Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji i nagłych wypadków podczas jazdy. Oto 10 akcesoriów rowerowych, które każdy rowerzysta powinien mieć na swoim rowerze.

Kask

Noszenie kasku podczas jazdy na rowerze jest kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa i ochrony. Kask może zmniejszyć ryzyko urazu głowy nawet o 33%, a także może zmniejszyć ryzyko urazu rdzenia kręgowego nawet o 50%. Co więcej, kaski nie są przeznaczone tylko dla dorosłych. Dzieci jeżdżące na rowerze, czy to na ulicy, czy na ścieżce rowerowej, również powinny nosić kask. Zawsze należy upewnić się, że kask ma odpowiedni rozmiar. Kask powinien leżeć równo na głowie i znajdować się nad brwiami. Aby upewnić się, że jest odpowiednio dopasowany, należy go przymierzyć w domu, ponieważ nie chcielibyśmy nosić kasku, który nie pasuje. Należy również sprawdzić, czy nie ma widocznych oznak zużycia. Złamane lub pęknięte paski, wygięte systemy retencyjne i zużyte wkładki to znaki, że kask wymaga wymiany.

Światła

Zawsze powinieneś mieć zapasowe źródło światła do jazdy w nocy, przy złej pogodzie i w warunkach słabej widoczności. Choć w pewnych okolicznościach można jeździć bez świateł, nie jest to zalecane. Możesz zostać ukarany grzywną, jeśli zostaniesz złapany bez świateł. Upewnij się, że Twoje światła są czyste, w pełni naładowane i gotowe do użycia. Powinieneś również sprawdzić okablowanie i połączenia świateł, ponieważ są one często pierwszą rzeczą, która się psuje. Ponadto należy zawsze używać świateł z przodu i z tyłu roweru, w tym bocznych odblasków. Upewnij się, że światła są prawidłowo zamontowane i że są skierowane we właściwym kierunku.

Pokrowce na buty kolarskie

Pokrowce na buty kolarskie, znane również jako pokrowce na buty lub overshoes, są używane do ochrony butów podczas jazdy na rowerze w mokrych lub błotnistych warunkach. Wiele z nich jest wykonanych z oddychających, wodoodpornych materiałów, które pomagają utrzymać stopy w suchości. Mają też gumowy bieżnik, który pomaga trzymać się pedałów. Pokrowce na buty kolarskie to świetny sposób na ochronę butów przed uszkodzeniem lub zniszczeniem w wyniku kontaktu z wodą, błotem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą się w nich znaleźć podczas jazdy na rowerze. Istnieją również pokrowce na buty kolarskie, które mają osłony na palce, aby chronić palce podczas jazdy na rowerze. Te pokrowce na buty mogą być również pomocne, jeśli chcesz nosić buty z odkrytymi palcami podczas jazdy na rowerze, ale chcesz chronić swoje stopy i palce w deszczowych lub śnieżnych warunkach.

Zabezpieczenie

Zamek jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy mieć podczas jazdy na rowerze. Pomoże on zabezpieczyć rower i zapobiec kradzieży, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić o to, gdzie zostawić rower. Istnieją cztery główne rodzaje zamków rowerowych: U-locki, zamki linkowe, łańcuchy i zamki składane. U-locki i łańcuchy to najsilniejsze rodzaje zamków. Natomiast zamek składany można łatwo przeciąć, co sprawia, że nie jest on najlepszym wyborem do zabezpieczenia roweru. Zamek typu U-lock jest dobrym rozwiązaniem do zabezpieczenia roweru, ale należy upewnić się, że na końcu trzpienia znajduje się gruba metalowa pętla, która będzie wkładana do ramy roweru. Zamek linkowy doskonale nadaje się do mocowania roweru do nieruchomego obiektu. Łańcuch jest dobrym wyborem do mocowania roweru do dużego obiektu, takiego jak parkometr. Należy pamiętać o zabezpieczeniu obu kół i ramy za pomocą zamka.

Lusterka

Lusterko może być niezwykle pomocne podczas jazdy na rowerze. Możesz go użyć, aby przez cały czas widzieć, co dzieje się za Tobą. Może być pomocne, aby zobaczyć samochody za Tobą podczas jazdy na rowerze. Upewnij się, że wybrałeś lusterko, które jest wystarczająco duże, aby zapewnić Ci wyraźny widok za sobą bez konieczności zbytniego poruszania głową. Należy również sprawdzić, czy lusterko jest regulowane, aby można było dostosować jego położenie do swoich potrzeb. Upewnij się, że lusterko jest bezpiecznie zamontowane na kierownicy. Nie chcesz przecież, aby spadło podczas jazdy na rowerze. Powinieneś również sprawdzić, czy lusterko nie ma śladów zużycia. Nie zapomnij sprawdzić, czy podstawa montażowa nie ma pęknięć lub złamań.

Alarm

Alarm to świetny sposób na zapobieganie kradzieży, gdy zostawiasz swój rower bez opieki. Warto zainstalować alarm, nawet jeśli planujesz trzymać rower w garażu. Czasami ludzie włamują się do garaży i kradną rowery. Alarm jest dobrym sposobem na przyłapanie kogoś na gorącym uczynku, ponieważ nie będzie wiedział, że jesteś w domu lub w pobliżu. Odstraszy ich również i odeśle bez zabierania roweru. Należy szukać alarmu rowerowego o głośnym dźwięku, tak aby był słyszalny z daleka. Upewnij się, że alarm ma długotrwałą baterię lub jest ładowalny, aby mógł działać przez długi czas. Upewnij się również, że alarm jest wodoodporny, na wypadek gdyby podczas jazdy na rowerze padał deszcz.

Ochraniacze na kamizelki i spodnie

Ochraniacze na kamizelki i spodnie służą do ochrony górnej i dolnej części ciała przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem podczas jazdy na rowerze. Ważne jest, aby chronić swoje ciało przed spadającymi odłamkami, takimi jak błoto, brud i żwir. Nie chcesz tego materiału na swoim ciele, ponieważ może on powodować podrażnienia i infekcje. Zawsze powinieneś nosić kamizelkę podczas jazdy na rowerze w złej pogodzie, takiej jak deszcz i śnieg. Dobra kamizelka będzie miała kaptur, który można naciągnąć na głowę, aby chronić głowę i twarz przed deszczem i śniegiem. Jeśli jeździsz w suchą pogodę, możesz pominąć kamizelkę. Kamizelki i ochraniacze na spodnie mogą być również pomocne, jeśli jeździsz na rowerze przy złej pogodzie i nosisz buty z odkrytymi palcami. Mogą one chronić Twoje stopy i nogi przed szkodliwymi odłamkami.