Najlepsze wskazówki dotyczące kolarstwa MTB, które każdy początkujący powinien znaćKolarstwo górskie to jeden z najbardziej ekscytujących i satysfakcjonujących sportów na naszej planecie. Jeśli myślisz o podjęciu MTB jako hobby, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby upewnić się, że zaczynasz bezpiecznie. Kolarstwo górskie może być niesamowicie wymagającym sportem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie różne tereny i przeszkody, które są jego częścią. Na szczęście istnieje wiele szkół szkoleniowych dostępnych dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tej ekscytującej rozrywce. Jednak przy tak dużej ilości informacji dostępnych online, może być trudno wiedzieć, gdzie zacząć. Poniższe wskazówki pomogą Ci rozpocząć drogę do zostania odnoszącym sukcesy kolarzem górskim.

Poznaj swój rower i jego wyposażenie

Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu w kolarstwie górskim jest znajomość swojego roweru i jego wyposażenia. Kolarstwo może być drogim sportem, ale nie musi być zaporowo drogie. Możesz zdecydować się na zakup zupełnie nowego roweru, roweru używanego lub roweru z drugiej ręki. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które należy rozważyć przed wyborem środka transportu. Po pierwsze, należy zastanowić się nad swoim wzrostem i wagą. Najlepszy rower dla Ciebie będzie zależał od Twojego typu ciała. Na przykład, jeśli jesteś niższy, będziesz potrzebował roweru wyprostowanego, abyś mógł dobrze widzieć przed sobą. Jeśli jesteś wyższy, możesz wybrać bardziej opływowy rower, który pozwoli Ci na łatwiejszą jazdę. Musisz również zastanowić się nad typem roweru. Rowery górskie są zaprojektowane jako mocne i solidne, z szerokimi oponami, które z łatwością pokonują wyboisty teren.

Rowery są również dostępne w różnych przedziałach cenowych. Ważne jest, aby wybrany przez Ciebie rower był zarówno bezpieczny, jak i wygodny, ale nie musisz rozbijać banku. Jak ze wszystkim w życiu, dostajesz to, za co płacisz. Dlatego warto pamiętać, że nie trzeba wydawać fortuny, aby mieć porządny rower. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz znaleźć kilka doskonałej jakości rowerów na rynku wtórnym. Ważne jest również, aby upewnić się, że Twój rower jest odpowiednio konserwowany. Nie próbuj naprawiać roweru samodzielnie. Zabierz go do specjalisty, który utrzyma go w dobrym stanie.

Jeździj w granicach swoich możliwości

Jedną z najważniejszych wskazówek MTB dla początkujących jest jazda w granicach swoich możliwości. Wiele osób chce się spieszyć i zacząć się ścigać, gdy tylko poznają podstawy tego sportu. Jeśli się pospieszysz, możesz poważnie się zranić. Kiedy dopiero zaczynasz, musisz skupić się na poprawieniu swojej podstawowej techniki. Naucz się, jak pokonywać zakręty, zmieniać biegi i wywierać odpowiedni nacisk na pedały podczas jazdy. Musisz także upewnić się, że masz prawidłową postawę podczas jazdy. Musisz być zrelaksowany, ale musisz również pamiętać, aby trzymać ręce wyciągnięte przed sobą. To pomoże Ci zachować równowagę podczas jazdy. Ważne jest, aby pamiętać, że im więcej jeździsz, tym bardziej komfortowe staniesz. Jeśli spieszysz się, możesz skończyć się kontuzją, która wyłączy cię z działania na wiele tygodni. To pokonuje cały cel tego sportu. Kiedy dopiero zaczynasz, ważne jest, aby wziąć swój czas.

Ochrona przed słońcem

Słońce może być niezwykle intensywne, gdy jeździsz na rowerze górskim. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz skończyć z poważnym poparzeniem skóry. Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć skutki tych uszkodzeń. Po pierwsze, wybierz krem z filtrem, który jest odpowiedni do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Kiedy jeździsz na rowerze, zawsze powinieneś nosić kask. Jest to nie tylko prawo w wielu miejscach, ale także świetny sposób na ochronę głowy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Kapelusz lub kask pomoże osłonić twarz przed ostrymi promieniami słońca też. Jeśli używasz filtrów przeciwsłonecznych, powinieneś mieć również coś do zacienienia oczu przed słońcem, aby powstrzymać je przed nadmiernym dyskomfortem. Okulary przeciwsłoneczne są do tego świetne. Możesz również wybrać odzież, która jest przeznaczona do ochrony przed słońcem.

Nie bój się upadku

Nawet najbardziej wykwalifikowani rowerzyści górscy upadają od czasu do czasu. W rzeczywistości ważne jest, aby pamiętać, że trzeba upadać, aby poprawić swoje umiejętności. Kiedy uczysz się jeździć na rowerze górskim, prawie na pewno będziesz w pewnym momencie upadać. Jest to całkowicie naturalne. Ważne jest jednak, aby nauczyć się podnosić z upadku. Wielu ekspertów sugeruje, że najlepszym sposobem na to jest wizualizacja siebie podnoszącego rower i idącego dalej. Kiedy jeździsz, zachowaj otwarty umysł i pamiętaj, że potrzeba czasu, aby się poprawić. Ważne jest, aby pamiętać, że nie musisz być najlepszy, aby cieszyć się tym sportem. Kolarstwo górskie to sport, którym może cieszyć się niemal każdy.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

Jeśli chodzi o kolarstwo górskie, ważne jest, aby pamiętać, że bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu. Jeśli zamierzasz jeździć po trudnym terenie, ważne jest, aby nosić odpowiedni sprzęt. Najważniejszą rzeczą podczas noszenia kasku jest upewnienie się, że ma on odpowiedni rozmiar dla Twojej głowy. Należy również upewnić się, że kask został przetestowany pod kątem bezpieczeństwa i że został zatwierdzony przez uznaną organizację. Ważne jest również, aby nosić odpowiednie obuwie. Powinieneś upewnić się, że Twoje buty są przeznaczone do kolarstwa górskiego. Podeszwy powinny być grube i solidne, aby chronić stopy przed kamieniami i innymi odłamkami. Upewnij się, że Twoje buty mają dużą przyczepność, gdy jeździsz po luźnych powierzchniach. Powinny być również oddychające, abyś nie przegrzał się.