Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze po szlakuMogłoby się wydawać, że jazda na rowerze po szlaku jest najbezpieczniejszym sposobem na podziwianie przyrody i jednoczesne ćwiczenie. Ale w rzeczywistości ryzyko obrażeń jest wyższe dla rowerzystów szlakowych niż dla tych, którzy jeżdżą na rowerach po drogach. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po otwarciu w 2016 roku, na nowej 10-kilometrowej ścieżce Seawalk Trail w Vancouver było 25 poważnych obrażeń i dwa wypadki śmiertelne. Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje. Szlaki mogą mieć ukryte zagrożenia, takie jak wystające korzenie, śliskie liście lub gałęzie wiszące nisko nad szlakiem. Istnieją również bardziej powszechne zagrożenia, takie jak kolizje z innymi rowerzystami lub pieszymi, upadek z klifu lub złapanie się pod zwisającą gałęzią. W tym artykule przyjrzymy się kilku technikom, które możesz zastosować, aby zmniejszyć ryzyko urazów podczas jazdy na rowerze po szlakach i pomóc Ci zachować bezpieczeństwo, jeśli znajdziesz się w sytuacji awaryjnej.

Odpowiednie przygotowanie

Zanim jeszcze założysz buty i kask, upewnij się, że jesteś przygotowany na wypadek sytuacji awaryjnej. Najlepiej, jeśli przed jazdą dowiesz się o pobliskich punktach pierwszej pomocy i służbach ratowniczych. Ale w niektórych przypadkach może być konieczne improwizowanie, jeśli znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji. Jeśli planujesz jazdę nocą, upewnij się, że masz na rowerze odzież i światła odblaskowe oraz kask przeznaczony do jazdy na rowerze.

Jeśli pogoda jest zła, pozostań w domu i unikaj jazdy po szlakach w czasie silnego deszczu lub śniegu. Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w zajęciach, które narażają Cię na ryzyko odniesienia obrażeń, upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie, które pomoże Ci uporać się z finansowymi konsekwencjami obrażeń.

Bądź uważny

Większość urazów zdarza się, gdy ludzie nie zwracają uwagi na szlak i swoje otoczenie. Łatwo jest się tak zaabsorbować cieszeniem się otaczającą Cię przyrodą, że zaczynasz zaniedbywać własne bezpieczeństwo. Aby tego uniknąć, spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Skanuj szlak przed sobą - Nie patrz tylko na jeden punkt. Patrz w górę i w dół szlaku i staraj się dostrzec potencjalne zagrożenia. Jeśli widzisz coś, co może stanowić zagrożenie, staraj się to ominąć.
  • Śledź swoje otoczenie - Nie musisz obserwować ludzi wokół siebie, ale powinieneś być świadomy ich położenia. Jeśli ktoś idzie w Twoim kierunku, powinieneś upewnić się, że jesteś na tyle daleko z boku szlaku, że nie zderzysz się z nim.
  • Używaj uszu - Ważne jest również, aby nasłuchiwać potencjalnych zagrożeń. Jeśli usłyszysz coś, co może stanowić zagrożenie, dowiedz się, co to jest i spróbuj tego uniknąć.
  • Bądź nawodniony - Kiedy jesteś na szlaku, łatwo jest się odwodnić, zwłaszcza latem. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody, możesz mieć trudności z koncentracją na szlaku i unikaniem ukrytych zagrożeń.

Używaj gestów rąk

Gesty ręczne mogą być świetnym sposobem na komunikację z innymi użytkownikami szlaku. Oto kilka popularnych gestów ręcznych, które powinieneś znać:

  • Stuknij piętami - Oznacza to, że zawracasz lub wracasz.
  • Podnieś palce - Oznacza to, że ktoś nadchodzi, więc powinieneś przesunąć się na bok, aby go przepuścić.
  • Wyciągnij rękę - Oznacza to, że zamierzasz minąć inną osobę, więc powinna ona przesunąć się na bok.
  • Zrób ręką kształt litery L - Oznacza to, że się zatrzymujesz.

Jeśli jeździsz z grupą, upewnij się, że wszyscy znają i stosują te gesty. Dzięki temu szlak będzie bezpieczniejszy dla wszystkich i unikniesz niepotrzebnych kolizji.

Zawsze miej przy sobie światło

Zawsze miej przy sobie światło na rowerze i upewnij się, że jest ono naładowane i gotowe do włączenia, gdy tylko zrobi się ciemno. Światło może być prostym i skutecznym sposobem na uniknięcie kolizji z innymi użytkownikami szlaku, zwłaszcza jeśli jedziesz w grupie. Jednocześnie pamiętaj, aby zwracać uwagę na innych i stosować gesty rąk, które opisaliśmy powyżej.

Jeśli nie chcesz wozić ze sobą lampki na rowerze, możesz też użyć świecącej bransoletki lub kasku ze światełkami. Mogą one zwiększyć Twoją widoczność i pomóc Ci uniknąć obrażeń. Jeśli nie masz światła i nie masz czasu, aby je zdobyć, staraj się unikać jazdy wieczorem lub w nocy.

Wypróbuj e-bike

Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności jazdy na rowerze po szlaku, zawsze możesz spróbować e-bike'a. Rowery te są wyposażone w silniki elektryczne, które mogą dać ci zastrzyk energii, gdy tego potrzebujesz, ponieważ szlak jest zbyt stromy lub nie masz ochoty pedałować. Rowery elektryczne są przyjazne dla środowiska i wymagają niewielkiego wysiłku z Twojej strony. Mogą być świetnym sposobem na zdobycie kondycji i cieszenie się przyrodą, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jazdy na rowerze lub masz ograniczenia fizyczne. Jednocześnie zawsze upewnij się, że przestrzegasz zasad bezpiecznego korzystania ze szlaków. Nie używaj roweru elektrycznego, jeśli szlak jest zbyt stromy lub jeśli człowiek nie może za Tobą nadążyć.