Przeczytaj, jakie korzyści daje rower do jazdy po szutrze: Poradnik na cały sezonWielu rowerzystów postrzega kolarstwo szosowe lub górskie jako jedyne dwie opcje. Istnieje jednak trzecia, pomijana opcja, która może być równie przyjemna i wymagająca: jazda po szutrze. W tym blogu badamy, co czyni ten rodzaj kolarstwa wyjątkowym i dlaczego powinieneś go wypróbować. Wiemy, że wielu z was może myśleć "żwir co?". Cóż, pozwól nam przedstawić Ci rowery żwirowe; najnowszą niszę rowerową. Istnieje wiele korzyści z przejścia z tradycyjnego kolarstwa szosowego lub górskiego na kolarstwo żwirowe. Podstawową korzyścią jest to, że można to robić przez cały rok w prawie każdym miejscu. Przy tak wielu osobach mieszkających obecnie w miastach, znalezienie dostępnego miejsca, w którym można bezpiecznie wyruszyć w teren z rowerem i zapuścić się w naturę może okazać się trudne. Jeśli więc szukasz czegoś innego niż kolarstwo szosowe i górskie, ale nie jesteś gotowy na całkowitą rezygnację z jazdy na rowerze w miesiącach zimowych, wypróbuj rower żwirowy! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego stają się one tak popularne wśród rowerzystów na całym świecie...

Co to jest rower gravelowy?

Rowery gravelowe zostały zaprojektowane jako idealny towarzysz dla kogoś, kto lubi jeździć po mieszanym terenie. Są one hybrydą rowerów szosowych i górskich i mogą być używane w niemal każdym terenie, w tym na drogach szutrowych, drogach pożarowych, a nawet na szlakach gruntowych i singlach. Rowery szutrowe są zazwyczaj zbudowane z szerszymi oponami i nieco bardziej zrelaksowaną geometrią, aby z łatwością radzić sobie z nierównymi drogami i szlakami terenowymi. Większość z nich posiada również mocowania na przedni i tylny bagażnik, co pozwala na rozszerzenie możliwości przewozowych. Rowery żwirowe to stosunkowo nowy typ rowerów, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Są one w zasadzie hybrydą roweru górskiego i szosowego, zaprojektowaną do jazdy po szlakach, drogach szutrowych, a nawet w śniegu.

Co sprawia, że kolarstwo żwirowe jest tak wyjątkowe?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś kolarstwa szosowego, wiesz, że może być ono dość konkurencyjne. Z drugiej strony, kolarstwo górskie może być o wiele bardziej zrelaksowane i towarzyskie. Jednak jazda na żwirze jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma, dzięki czemu jest to idealny sposób, aby dostać się na rowerze, bawić się i połączyć się z przyjaciółmi. Jazda po żwirze jest często uważana za bardziej wyluzowaną i towarzyską okazję niż kolarstwo drogowe i górskie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie zaczynają przełączać się z tych ostatnich do tych pierwszych. W rezultacie, można oczekiwać bardziej zrelaksowany i zabawy doświadczenie rowerowe z przyjaciółmi i rodziną. Jazda na żwirze to także świetny sposób na poznanie otoczenia. Można podróżować do nowego obszaru i jeździć na backroads i szlaki, które mogą nie widział wcześniej. To może być świetny sposób, aby poznać okolicę lepiej, odkryć naturalne piękno miejsca i poznać nowych ludzi po drodze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru gravelowego?

  • Materiał ramy: Tradycyjnie większość rowerów była wykonana z ram stalowych. Jednak w ostatnich kilkunastu latach standardem stała się rama z włókna węglowego. Rowery gravelowe mogą być wykonane ze wszystkich trzech materiałów, ale najczęściej są wykonane z włókna węglowego lub aluminium. Rowery gravelowe są zaprojektowane tak, aby były wytrzymałe i niezawodne, dlatego wiele marek zaleca ramę aluminiową.
  • Koła: Koła są jedną z najważniejszych części roweru. Przy wyborze kół należy upewnić się, że są one wystarczająco wytrzymałe i niezawodne, aby wytrzymać trudy jazdy po żwirze. Rowery żwirowe mogą być wyposażone zarówno w koła wysokiej klasy, jak i standardowe, w zależności od wybranego modelu. Będziesz chciał się upewnić, że koła, które wybierzesz są trwałe i mogą wytrzymać rygory jazdy po żwirze.

Dlaczego powinieneś spróbować kolarstwa żwirowego

Jazda po żwirze da ci zupełnie nową perspektywę na kolarstwo. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż kolarstwo drogowe i górskie, i może być dużo zabawy. Jazda po żwirze to świetny sposób na poznanie okolicy, w której mieszkasz i połączenie z naturą. Możesz podróżować do nowego obszaru i jeździć na backroads i szlaki, które mogą nie widział wcześniej. Gravel jazda może pomóc budować siłę, wytrzymałość i siłę rdzenia, ponieważ powierzchnia jazdy jest zwykle nierówna, co oznacza, że trzeba pracować ciężej, aby dostać się wokół. Gravel jazda może być wielki dla ludzi, którzy starają się stracić trochę wagi, ponieważ jest to na ogół wolniejsze formy kolarstwa, które wymaga więcej wysiłku. Gravel jazda może być wykonane przez cały rok, co pozwala cieszyć się swoim hobby przez cały rok, niezależnie od sezonu.

Dlaczego rowery gravelowe zyskują na popularności

Kolarstwo żwirowe to stosunkowo nowy trend, który szybko zyskuje na popularności. Ponieważ sport ten staje się coraz bardziej popularny, coraz więcej firm wprowadza na rynek własne rowery gravelowe. Rowery gravelowe mogą być używane na niemal każdym terenie, więc są świetną inwestycją dla kolarzy, którzy lubią jeździć w różnych terenach lub o różnych porach roku. Rowery żwirowe mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą jeździć przez cały rok, dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem lub chcą odmienić styl jazdy z kolarstwa szosowego lub górskiego. Rowery żwirowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać rygory jazdy terenowej i mogą być używane w niemal każdym terenie. Jeśli więc myślisz o zmianie stylu jazdy i spróbowaniu innego rodzaju kolarstwa, wypróbuj rower gravel!