Przewodnik po ekstremalnej jeździe na rowerze: Wskazówki i triki dla odważnychJazda na rowerze stała się czymś więcej niż tylko środkiem transportu; jest to obecnie niezwykle popularna aktywność na świeżym powietrzu, z której mogą korzystać ludzie ze wszystkich środowisk. Od rekreacyjnych niedzielnych przejażdżek z przyjaciółmi po wyczerpujące wyścigi na stromych wzgórzach i wzdłuż skalistych szlaków, istnieje wiele różnych rodzajów kolarstwa, których możesz spróbować. Kolarstwo ekstremalne to jedna z niszowych dziedzin sportu, oferująca miłośnikom adrenaliny doskonałą okazję do sprawdzenia swoich możliwości i wyciśnięcia z roweru maksimum umiejętności. Być może nie jest to rzecz, o której myślisz, kiedy myślisz o kolarstwie - w końcu jak bardzo ekstremalny może być mały dwukołowiec z kółkami treningowymi? Jak pokazują poniższe wskazówki, te niszowe zajęcia wiążą się z rowerami w każdym sensie.

Czym jest kolarstwo ekstremalne?

Kolarstwo ekstremalne to termin parasolowy używany do opisania grupy niszowych sportów rowerowych, które łączą korzystanie z roweru z często ekstremalnymi praktykami przygodowych sportów outdoorowych. Kolarstwo ekstremalne jest stosunkowo nowym sportem w świecie rowerowym, ale szybko zyskuje popularność wśród poszukiwaczy wrażeń i adrenaliny. Sporty ekstremalne, które możesz wybrać, obejmują kolarstwo górskie zjazdowe, kolarstwo trikowe, stand up paddle boarding (SUP) i cyclocross. Sporty te charakteryzują się wykorzystaniem rowerów górskich lub specjalistycznych rowerów zaprojektowanych tak, aby wytrzymać trudny teren i niesprzyjającą pogodę. Będziesz również korzystać z wyspecjalizowanego sprzętu i akcesoriów, które chronią Cię przed upadkami, wypadkami i żywiołami.

Sprzęt, którego będziesz potrzebować

 • Rower górski - To kwintesencja roweru do ekstremalnej jazdy. Ekstremalne sporty rowerowe nie są możliwe przy użyciu standardowego roweru. Jeśli uprawiasz kolarstwo zjazdowe, przełajowe lub inne formy kolarstwa terenowego, potrzebujesz roweru górskiego. Rowery górskie są zaprojektowane tak, aby wytrzymać obciążenia związane z jazdą w terenie, w tym wyboisty teren, głębokie błoto i skaliste wzniesienia.

 • Kask - Kask jest niezbędny w ekstremalnych sportach rowerowych. Kask chroni głowę przed uderzeniami i kolizjami, a także przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne jest, aby wybrać kask, który jest dobrze dopasowany. Upewnij się, że jest dopasowany, ale nie za ciasny i że pasek pod brodą jest zapięty.

 • Rękawice - Rękawice chronią Twoje ręce zarówno przed tarciem, jak i uderzeniami. Wybierz rękawice, które są grube i wytrzymałe, ale jednocześnie pozwalają dłoniom oddychać. Jeśli Twój sport wymaga jazdy z rękami na kierownicy, szukaj rękawiczek, które mają wbudowany uchwyt na dłoni. -

 • Odzież - Ekstremalne sporty rowerowe często odbywają się przy złej pogodzie, dlatego warto zadbać o odpowiednią warstwę odzieży. Długie spodnie to dobry pomysł, podobnie jak koszulki z długimi rękawami. Unikaj bawełny, ponieważ nie chroni ona przed żywiołami. Wybierz raczej tkaniny syntetyczne. -

 • Buty kolarskie - Buty kolarskie chronią Twoje stopy przed trudnym terenem, który napotkasz podczas jazdy w terenie. Mają sztywne podeszwy do pedałowania i solidne zapięcia na rzepy do ciasnego sznurowania.

 • Rękawiczki kolarskie - Rękawiczki kolarskie nie tylko chronią dłonie, ale także pomagają lepiej trzymać kierownicę. Wybierz rękawiczki z wyściełaną dłonią, aby uzyskać maksymalny komfort i chwyt. Skórzane rękawiczki są najlepsze do kolarstwa górskiego, ponieważ chronią dłonie przed kolcami i gałęziami. -

 • Okulary kolarskie - Ekstremalne sporty rowerowe często odbywają się na zewnątrz, więc będziesz potrzebować ochrony oczu. Wybierz okulary kolarskie z soczewkami blokującymi promieniowanie UV, które są odpowiednie do uprawianego przez Ciebie sportu. Okulary kolarskie są najlepsze na słoneczne dni, natomiast gogle narciarskie są lepsze na śnieżną pogodę.

 • Lampki do kasków rowerowych to świetny sposób na zapewnienie sobie widoczności na drodze. Wybierz lampkę, która jest mocowana do kasku i może być włączana ręcznie lub za pomocą komendy głosowej.

Porady na pierwszy raz

 • Bądź przygotowany - Większość ekstremalnych sportów rowerowych wymaga wielu przygotowań. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, wiesz, jak go używać i masz plan na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Jeśli jeździsz z grupą, upewnij się, że nadążasz za nią. Nie bądź osobą, która wszystkich spowalnia.

 • Spróbuj różnych sportów - Ekstremalne sporty rowerowe są niezwykle zabawne i ekscytujące, ale nie ograniczaj się tylko do jednego. Poznaj wszystkie z nich, a następnie zdecyduj, który najbardziej Ci się podoba.

 • Jedz i nawadniaj się - Ekstremalna jazda na rowerze to świetny trening, ale musisz dostarczać organizmowi paliwa. Jedz jedzenie bogate w węglowodany, takie jak batoniki granolowe, banany, suszone owoce lub mieszanki. Unikaj kofeiny i alkoholu, które odwadniają organizm. Pij dużo wody w ciągu dnia, zwłaszcza w gorące dni.

Sztuczki i techniki, by opanować ekstremalną jazdę na rowerze

 • Pozostań skupiony - Łatwo jest się rozproszyć podczas jazdy na rowerze. Pozostań skupiony na swojej jeździe i bądź świadomy swojego otoczenia. Unikaj patrzenia na telefon podczas jazdy na rowerze, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

 • Trzymaj głowę w górze - Kuszące jest trzymanie głowy w dół podczas jazdy na rowerze, zwłaszcza gdy wspinasz się po stromym zboczu. Trzymaj głowę w górze, aby uniknąć uderzenia w gałęzie i nierówności na drodze.

 • Skup się na oddychaniu - Oddychanie jest ważne dla rowerzystów. Unikaj wstrzymywania oddechu podczas pedałowania, ponieważ może to spowodować zwężenie naczyń krwionośnych.

 • Wymień łańcuch - Łańcuchy są ogniwem łączącym pedał z kołem roweru. Mimo że są zaprojektowane tak, aby służyć przez długi czas, od czasu do czasu należy je wymienić. Łańcuch należy wymieniać co około 2 000 mil( 3218.688km ).