Profesjonalne akcesoria rowerowe: Co naprawdę potrzebujesz, aby zacząćKolarstwo to wspaniały i dostępny sport dla osób w każdym wieku. To nie tylko to, ale także doskonały sposób na zdobycie kondycji. Problem w tym - i jest to częsty problem dla wielu nowych rowerzystów - że istnieje tak wiele różnych rodzajów sprzętu, akcesoriów i odzieży dostępnych na rynku, że może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Kiedy dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, istnieje tak wiele dostępnych opcji; czy wybierasz najnowsze koła do wyścigów szosowych? A może zamiast tego wolisz zainwestować w wysokiej klasy knickerbockery? Czytaj dalej, aby odkryć wszystko, co musisz wiedzieć o kolarstwie i jak zacząć.

Akcesoria, które zawsze powinieneś mieć

  • Buty kolarskie - Być może nie zawsze jeździsz w butach kolarskich, ale zawsze warto wozić parę w samochodzie lub trzymać w torbie, ponieważ są one niezbędne podczas każdej wycieczki rowerowej. Ważne jest, aby kupić buty zaprojektowane do jazdy na rowerze, ponieważ te buty mają sztywne podeszwy, aby zapewnić dodatkową moc i wsparcie podczas pedałowania. Mają również szczególny system knag, który pozwala na wpięcie się w pedał, co pomaga zaoszczędzić energię i pozwala na szybszą jazdę. Są droższe niż zwykłe buty, ale są tego warte, jeśli zamierzasz dużo jeździć na rowerze.

  • Spodenki kolarskie - Spodenki kolarskie są zaprojektowane tak, aby były ściśle dopasowane i siedziały nisko na biodrach, gdzie znajdziesz małą kieszonkę, która jest idealna do przechowywania kluczy lub pieniędzy. Wiele spodenek kolarskich jest wykonanych z syntetycznego materiału, który jest szybkoschnący i zapobiega otarciom. Spodenki kolarskie są tak zaprojektowane, aby były ściśle dopasowane, dzięki czemu można pedałować wydajnie i bez ograniczeń. Na początku możesz odczuwać dyskomfort, ale po kilku jazdach przyzwyczaisz się do nich.

  • Rajstopy kolarskie - O ile nie jeździsz w bardzo gorącym klimacie, po wyjściu na rower będziesz chciał założyć rajstopy kolarskie. Rajstopy kolarskie są zaprojektowane tak, aby były ciepłe i wiatroszczelne, więc świetnie nadają się na chłodniejsze dni. Są wykonane z materiałów syntetycznych, które są szybkoschnące, więc są doskonałym wyborem na mokre warunki. Są one również zaprojektowane z szwami, które są umieszczone tak, aby uniknąć obszarów, w których często występują otarcia.

  • Rękawiczki kolarskie - Rękawiczki kolarskie mają za zadanie chronić Twoje dłonie podczas jazdy. Są wykonane z oddychających materiałów, więc świetnie sprawdzają się w cieplejszych warunkach. Rękawiczki kolarskie są również wykonane z żelową wyściółką, która chroni dłonie przed wibracjami. Są one dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz jeździć w mokrych warunkach lub jeśli masz delikatne dłonie.

Buty do kolarstwa szosowego

Buty kolarskie są zaprojektowane tak, aby pasowały jak para butów, ale są specjalnie wykonane do jazdy na rowerze. Większość butów kolarskich ma sztywną podeszwę i system wpinania, który pozwala na łatwe połączenie z pedałem. Buty do kolarstwa szosowego są przeznaczone do wyścigów, więc zazwyczaj mają bardzo sztywną podeszwę. Buty kolarskie są wykonane z materiałów syntetycznych i są zaprojektowane tak, aby były szybkoschnące, więc są świetne na mokre warunki. Są zaprojektowane tak, aby były ściśle dopasowane, co pozwala na wydajne pedałowanie bez ograniczeń. Buty do kolarstwa szosowego są zazwyczaj droższe niż inne rodzaje butów rowerowych, ale są dobrą inwestycją, jeśli zamierzasz dużo jeździć.

Szorty kolarskie

Szorty kolarskie są zaprojektowane tak, aby były ściśle dopasowane, więc są świetne do jazdy na rowerze. Mają dżersejowy materiał, który może być wykonany z włókien syntetycznych lub naturalnych. Spodenki kolarskie są wykonane z szybkoschnącego materiału, więc są doskonałym wyborem na mokre warunki. Szorty kolarskie są zaprojektowane tak, aby były mocno dopasowane, więc na początku mogą być niewygodne, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ich noszenia.

Spodenki kolarskie są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc możesz znaleźć parę, która pasuje do Twojego typu ciała i w której czujesz się komfortowo. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj jazdy na rowerze, którą będziesz wykonywać. Jeśli zamierzasz regularnie jeździć w gorących i wilgotnych warunkach, będziesz chciał nosić spodenki przeznaczone do takich warunków. Spodenki kolarskie są dostępne w obu stylach dla mężczyzn i kobiet, więc możesz znaleźć parę, która Ci odpowiada.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower

Po pierwsze, zastanów się, jaki typ jazdy będziesz wykonywać najczęściej. Czy planujesz jeździć na długich dystansach, czy chcesz po prostu jeździć po mieście? Jeśli planujesz długie przejażdżki, możesz rozważyć rower szosowy. Jeśli chcesz jeździć po mieście, możesz wybrać rower hybrydowy lub górski. Następnie, zastanów się nad swoim typem i kształtem ciała. Czy masz długie nogi, czy raczej jesteś osobą o krótkich nogach? Czy masz dłuższy tułów, czy krótszy? Te kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru, ponieważ niewłaściwy rozmiar roweru może prowadzić do dyskomfortu, a nawet kontuzji.