Najważniejsze powody, dla których powinieneś zainwestować w rowery graveloweNie wszyscy rowerzyści są maniakami prędkości. Kolarstwo szutrowe lub przełajowe to niszowy segment świata rowerowego, ale szybko rosnący. Rynek takich rowerów powiększył się, ponieważ coraz więcej osób odkrywa radość z jazdy po bezdrożach i w naturze. Rowery te są przeznaczone do jazdy po nierównym terenie, ścieżkach gruntowych i wszelkich innych powierzchniach, które nie są gładkim asfaltem. Są idealne do odkrywania wiejskich ścieżek, pokonywania lokalnych singletracków lub po prostu przebywania na łonie natury. Rowery gravel łączą w sobie najlepsze cechy kolarstwa górskiego i szosowego, tworząc nowy rodzaj maszyn o wszechstronnych osiągach. Mogą być używane na niemal każdym rodzaju nieutwardzonej nawierzchni, a nawet na lekkich trasach typu single track...

Dlaczego powinieneś zainwestować w gravel?

Zatwardziali entuzjaści kolarstwa żwirowego powiedzą Ci, że radość z jazdy na rowerze pochodzi z poczucia bycia jednym z drogą. Innymi słowy, istnieje pewne je ne sais quoi, gdy podróżujesz na dwóch kółkach, którego nie uzyskasz podróżując samochodem lub nawet na rowerze szosowym. Rowery szutrowe zapewniają zupełnie inne wrażenia z jazdy niż te, które można uzyskać na konwencjonalnym rowerze szosowym. Można na nich jeździć po niemal każdej powierzchni, a nawet po błotnistych szlakach. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie nadają się one do kolarstwa górskiego typu downhill. To, co sprawia, że są one tak dobrą inwestycją, to fakt, że można ich używać na różnych powierzchniach, w tym na szlakach gruntowych, drogach żwirowych, a nawet ścieżkach. Zasadniczo, rower żwirowy ma wiele zastosowań i niewiele ograniczeń. Możesz nim dojeżdżać do pracy, jeździć na weekendowe wycieczki rowerowe, a nawet jeździć po szlakach jednośladowych. Nie musisz się też o niego zbytnio martwić. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać wyboiste przejażdżki i mogą wytrzymać wszelkie nadużycia.

Kompletny pakiet

Rowery gravelowe zostały zaprojektowane z myślą o przygodzie i wygodzie, i powinny być gotowe na każdą nawierzchnię. Dobry rower gravelowy będzie miał cechy, które pozwolą Ci jeździć po każdym rodzaju terenu. Oznacza to, że powinieneś poszukać roweru z szerszymi oponami, wygodnym siodełkiem i lekką ramą. Prawdopodobnie będziesz chciał również zainwestować w kilka akcesoriów, takich jak dodatkowe butelki na wodę i torba na ramę do dodatkowego przechowywania. Dobry rower gravel posiada wszystko, czego potrzebujesz, aby wygodnie jeździć w terenie.

Fitness i zabawa razem

Rowery gravelowe są doskonałym przykładem tego, jak dwa koła mogą pomóc Ci zachować kondycję i zdrowie. Są niezwykle dobre dla Twojego zdrowia i kondycji, ponieważ są właściwie połączeniem dwóch sportów - jazdy na rowerze i biegania. Jazda na rowerze żwirowym to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanatykiem fitnessu. Jest to aktywność o niewielkim wpływie, która jest znacznie łatwiejsza dla stawów niż inne sporty, takie jak bieganie. Rower żwirowy pozwala na pokonywanie długich dystansów przy jednoczesnym świetnym treningu sercowo-naczyniowym.

Lekki i wytrzymały

Rowery żwirowe są przeznaczone do jazdy po nierównym terenie i zazwyczaj zbudowane są z lekkich materiałów. Są przeznaczone do jazdy na długich dystansach, ale mogą być również używane do krótszych przejażdżek. Rowery te nie są tak wytrzymałe jak rowery górskie, ale mimo to mogą być używane do jazdy w terenie. Są nieco lżejsze od rowerów górskich, dlatego łatwiej nimi manewrować i zatrzymywać się. Rowery szutrowe są również zaprojektowane tak, aby były wygodne i łatwe w prowadzeniu, co pozwala na pokonywanie długich dystansów bez zmęczenia. Są zbudowane w bardziej wyprostowanej pozycji niż rowery szosowe, dzięki czemu można jeździć wygodnie w różnych pozycjach. Nie musisz być profesjonalistą, aby jeździć na rowerze gravel. Wystarczy, że masz przyzwoitą kondycję i pasję do podróżowania. Są one świetnym sposobem na wyjście ze swojej strefy komfortu i odkrywanie świata.

Warto wiedzieć przed zakupem roweru gravelowego

Istnieje wiele rzeczy do rozważenia przed zainwestowaniem w rower żwirowy. Musisz wziąć pod uwagę teren, po którym będziesz jeździć, swój poziom sprawności fizycznej i swój budżet. Wybierając rower gravelowy, musisz zdecydować, czy chcesz wybrać rower tradycyjny czy nowoczesny. Należy również rozważyć rodzaj terenu, po którym będziemy jeździć i jaki rodzaj kierownicy chcemy mieć. Istnieją różne rodzaje rowerów gravelowych, które różnią się ceną, materiałem i konstrukcją. Możesz wybrać rower jednobiegowy, który jest tańszy, lżejszy i prostszy. Możesz też wybrać rower z wieloma przełożeniami, który jest droższy i bardziej wyrafinowany. Musisz również zdecydować, czy chcesz wybrać ramę karbonową czy aluminiową. Karbon jest lżejszy i droższy, ale aluminium jest bardziej wytrzymałe.