Najlepsze rowery MTB dla początkujących: Kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci w zakupach rowerowych‍Kolarstwo górskie jest również czasami określane jako kolarstwo terenowe. Ten rodzaj kolarstwa polega na jeździe na rowerze po nierównym terenie i stromych wzgórzach, często w naturalnych miejscach. Rowery górskie są zbudowane do tego rodzaju terenu, zwykle z ramą amortyzowaną i wytrzymałymi kołami. Nie są one takie same jak rowery szosowe lub hybrydowe (znane również jako rowery miejskie lub fitness). Te typy rowerów są lepsze do jazdy po drogach lub utwardzonych szlakach. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem kolarstwa górskiego jako hobby, istnieje wiele rzeczy do rozważenia przed zakupem swojego pierwszego MTB. W tym artykule omówimy szczegółowo, co czyni rower MTB dobrym dla początkujących, jakie są różne typy rowerów górskich i jakie istotne akcesoria powinieneś dodać do swojego roweru, gdy już dotrze do Twojego domu.

Czego szukać w MTB dla początkujących?

Jest kilka czynników, o których należy pamiętać podczas zakupów MTB. Pierwszym z nich jest materiał ramy. Popularne materiały na ramy rowerów górskich to aluminium, stal, włókno węglowe i tytan. Każdy materiał oferuje pewne zalety, więc warto poznać wady i zalety każdego z nich przed dokonaniem zakupu. Aluminium to lekki materiał na ramę, który pomaga utrzymać koszt roweru na niskim poziomie. Jednakże, aluminium nie oferuje zbyt wiele w zakresie tłumienia drgań, więc możesz odczuwać nieco większe zmęczenie dłoni i nadgarstków, jeśli posiadasz rower z ramą aluminiową. Stal jest nieco cięższa niż aluminium, ale oferuje lepsze tłumienie drgań, co może być korzystne dla osób o wrażliwych dłoniach lub nadgarstkach. Droższe rowery górskie i te z komponentami z wyższej półki mogą mieć ramę stalową. Włókno węglowe jest lekkie i niezwykle wytrzymałe. Włókno węglowe to stosunkowo droga opcja, ale jest bardzo wytrzymałe i świetnie tłumi drgania. Tytan jest niezwykle trwałym i lekkim materiałem na ramę. Jest to droga opcja, ale z czasem zachowuje się wyjątkowo dobrze.

Opony do rowerów górskich

Rozmiar kół może również stanowić dużą różnicę w sposobie jazdy rowerem. Najpopularniejsza szerokość opon do rowerów górskich to 2,25 cala. Można również spotkać opony o szerokości 2,8 lub 2,1 cala, ale standardem jest 2,25. Im mniejsza liczba, tym szersza opona. Chociaż różnica między 2,25 a 2,1 może wydawać się niewielka, szersza opona zapewni większe wsparcie i pomoże wygładzić mniejsze nierówności na szlaku, co sprawi, że jazda będzie bardziej płynna. Jeśli jeździsz po błotnistych szlakach, szersza opona może zapewnić większą trakcję, ale jeśli jesteś na kamienistym lub suchym szlaku, węższa opona zapewni Ci lepszą kontrolę.

Hamulce tarczowe

Jeśli planujesz jazdę w mokrych warunkach lub po błotnistych szlakach, hamulce tarczowe są dobrym rozwiązaniem. Hamulce te mają wirnik, który mocuje się do koła, który jest pokryty małymi klockami. Kiedy ściskasz dźwignię hamulca, klocki są dociskane do siebie, co popycha wirnik i tworzy opór, który spowalnia koło. Dodatkowa przewaga mechaniczna zapewniana przez hamulce tarczowe w porównaniu ze standardowym hamulcem zaciskowym może pomóc Ci zatrzymać się w mniejszej odległości, gdy szlak jest mokry. Jednak hamulce tarczowe mogą być również nieco trudniejsze do utrzymania i naprawy. Hamulce tarczowe są zazwyczaj preferowane w rowerach górskich, ponieważ dodatkowy ciężar wirnika hamulca na kole jest pomocny w kontrolowaniu roweru na wyboistym terenie. Jeśli nie planujesz jazdy w deszczowych lub błotnistych warunkach, standardowy hamulec zaciskowy może zaoferować porównywalną wydajność do hamulców tarczowych, choć może wymagać nieco częstszego czyszczenia. Hamulce zaciskowe są również znacznie lżejsze, co może być ważne, jeśli jeździsz po szlaku, który wymaga przenoszenia roweru.

Przednie zawieszenie

Kolejną ważną cechą, którą należy rozważyć przy zakupie roweru MTB jest przednie zawieszenie. Przednie zawieszenie może pomóc wygładzić nierówności i wibracje z trasy. Ilość zawieszenia może się różnić od zaledwie kilku milimetrów do ponad 4 cali, przy czym ilość i rodzaj zawieszenia zazwyczaj zależy od rodzaju ramy, którą wybierzesz. Jeśli planujesz jazdę w trudnym terenie, warto poszukać roweru z przednim zawieszeniem. Rowery z pełną amortyzacją zapewniają największą amortyzację. Posiadają one dwa koła z przodu ramy z zawieszeniem. Rowery z pełnym zawieszeniem są cięższe i zazwyczaj mają wyższą cenę, co sprawia, że są lepszym wyborem dla doświadczonych rowerzystów, którzy szukają bardziej płynnej jazdy.

Zalety i wady różnych typów rowerów MTB

Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerach górskich, warto poznać różne typy ram i to, co oferują. Hardtail - Jest to najbardziej podstawowy typ roweru górskiego i najczęściej polecany dla początkujących. Hardtail posiada tylko tylne zawieszenie i nie posiada przedniego zawieszenia. Brak przedniego zawieszenia w tych rowerach pozwala im być lżejszymi i tańszymi. Full suspension - Ten typ roweru posiada zawieszenie zarówno na przednim jak i tylnym kole. Są one zazwyczaj droższe od rowerów typu hardtail i mają cięższą ramę. 29er - 29er to typ roweru z pełnym zawieszeniem, w którym zastosowano koła o większej średnicy. Rowery te mogą być pomocne dla rowerzystów, którzy są niżsi lub chcą pedałować w bardziej wyprostowanej pozycji.