Dlaczego jazda rowerem po drogach szutrowych jest lepsza niż po drogach utwardzonychJeśli chodzi o jazdę na rowerze szosowym, większość ludzi kojarzy ją wyłącznie z utwardzonymi nawierzchniami. Istnieje jednak wiele korzyści wynikających z jazdy na rowerze po szutrze. Taka wycieczka pomoże Ci lepiej poznać teren i naturalne cechy Twojej okolicy, a co najważniejsze, będziesz się przy tym świetnie bawić. Drogi szutrowe są bardziej szorstkie niż utwardzone. Są pokryte małymi skałami lub drobnymi kamykami, które nadają im ziemisty wygląd. Są też zazwyczaj węższe i panuje na nich mniejszy ruch niż na drogach utwardzonych. Jazda po szutrowej nawierzchni wymaga jednak pewnego przygotowania, specjalnych umiejętności oraz oczywiście sprzętu - tutaj królują rowery gravel. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do takich warunków. Oto, co należy wiedzieć o jeździe rowerem po drogach szutrowych.

W co się ubrać podczas jazdy po szutrze

Jeśli dopiero zaczynasz jeździć po szutrze, pierwszym odruchem może być założenie spodenek z wkładkami i butów kolarskich z dużą przyczepnością. Te elementy zapewnią Ci wygodę na drogach utwardzonych, ale na szutrze nie zapewnią Ci żadnej ochrony. Bez względu na to, gdzie jeździsz, ważne jest, abyś był odpowiednio wyposażony. Obejmuje to noszenie odzieży o wysokiej widoczności, kasku, rękawic i ochraniaczy na kolana. Żwir może być niezwykle ścierny, zwłaszcza jeśli pada deszcz. Może być także bardzo trudny do wydostania się z ubrania. Dlatego pamiętaj, aby mieć na sobie ubranie, które w razie potrzeby łatwo zdejmiesz.

Jakiego sprzętu należy używać

Na szutrze napotkasz trudniejszy teren niż na drodze utwardzonej. Potrzebny Ci będzie rower, który nadaje się do jazdy w terenie taki jak rower gravelowy. Powinien on mieć szerokie opony, niskie przełożenie i wytrzymałą ramę. Obręcze o szerokości 28 mm to minimalna szerokość, jaką powinieneś mieć w swoim rowerze. Szersze obręcze zapewnią Ci lepszą kontrolę i płynniejszą jazdę. Powinieneś także upewnić się, że opony są odpowiednio napompowane. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Wysokiej jakości hamulce są niezbędne do szybkiego wyhamowania na szutrze. Skuteczniej zatrzymają Cię także w deszczowy dzień.

Jakich butów warto używać do jazdy po szutrze?

Ponieważ będziesz jeździć po nierównej i luźnej nawierzchni, może się zdarzyć, że Twoje stopy bedą narażone na urazy. Możesz temu zapobiec i zapobiec urazom, nosząc buty kolarskie. Żwir jest bardzo ścierną nawierzchnią i może szybko zniszczyć podeszwy butów. Wyściełane buty kolarskie mogą ochronić zarówno podeszwy, jak i stopy przed tym zużyciem. Jeśli jednak masz wrażliwe stopy, buty kolarskie mogą powodować dyskomfort. Zamiast nich można wybrać buty do jazdy po szutrze. Buty do jazdy po żwirze zaprojektowano tak, aby były lekkie i elastyczne, dzięki czemu nie będą Cię obciążać. Zapewniają także ochronę stopy i kostki. Kolejną zaletą butów do jazdy po żwirze jest dodatkowa przyczepność, jaką zapewniają. Ponieważ będziesz jeździć po nierównej powierzchni, będziesz potrzebować dodatkowej trakcji, aby utrzymać się na nogach.

Znaczenie dobrej widoczności podczas jazdy po żwirze

Jadąc drogą szutrową, możesz równie dobrze prowadzić samochód na autostradzie. Napotkasz o wiele więcej niebezpieczeństw niż na drodze utwardzonej. Drogi żwirowe są zwykle mniej uczęszczane niż drogi utwardzone, więc istnieje większe prawdopodobieństwo napotkania zwierząt i innych przeszkód. Ponieważ są one także węższe niż drogi utwardzone, będziesz mieć mniej miejsca na manewrowanie, jeśli coś stanie Ci na drodze. Drogi szutrowe są zwykle otoczone przez naturalne środowisko, więc musisz zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Wynika to z faktu, że nie widać tak daleko przed sobą, jak na drodze utwardzonej. Otoczenie będzie pokryte trawą, krzewami lub drzewami, które będą zasłaniać widoczność. Podczas jazdy po żwirze należy zachować szczególną ostrożność i prowadzić samochód bardziej defensywnie.

Jak kontrolować prędkość na szutrze?

Kontrolowanie prędkości ma kluczowe znaczenie podczas jazdy po drogach żwirowych. Często będziesz napotykać ostre zakręty i nagłe spadki lub wzniesienia drogi. Zbyt wolna jazda po żwirze może być równie niebezpieczna, jak zbyt szybka. Jeśli coś stanie Ci na drodze, możesz nie zdążyć zahamować. Żwir ma zupełnie inną fakturę niż asfalt. Możesz poczuć, jak opony zapadają się w żwir, co jest wyraźnym sygnałem, że jedziesz zbyt szybko.

Jazda na rowerze po szutrze to świetny sposób na poznawanie otaczającego Cię świata. Pomoże Ci lepiej poznać otoczenie, poprawi Twoje umiejętności jazdy i pozwoli Ci doświadczyć jazdy w bardziej rekreacyjnym tempie. Drogi szutrowe są bardziej szorstkie niż drogi utwardzone. Są pokryte małymi kamieniami lub kamykami, które nadają im ziemisty wygląd. Są też zazwyczaj węższe i mniej uczęszczane niż drogi utwardzone. Jazda rowerem po szutrze wymaga pewnego przygotowania i specjalnych umiejętności, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do takich warunków. Upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażony w odzież zapewniającą dobrą widoczność, kask, rękawice i ochraniacze na kolana. Wybierz rower przystosowany do jazdy w terenie, z szerokimi oponami, niskim przełożeniem i wytrzymałą ramą.