5 lat historii Żużlem w Obiektyw...

Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na Żużlowe Zdjęcie Roku odbyła się z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya na początku 2010 roku. Celem było wyłonienie najlepszego zdjęcia oraz ukazanie piękna sportu żużlowego w przerwie między sezonami. Dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie konkurs zyskał odpowiednią rangę.

Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach. Jury składające się z autorytetów sportu żużlowego miało trudne zadanie wyłonienia pracy konkursowej spośród blisko pół tysiąca nadesłanych fotografii. Zwycięska praca miała otrzymać oficjalny status Żużlowego Zdjęcia Roku. Laureatem pierwszej edycji został Paweł Wilczyński z Tarnowa za zdjęcie przedstawiające upadek Tony’ego Rickardssona i Sebastiana Ułamka. Główną nagrodą był profesjonalny skuter marki Kingway. W konkursie udział wzięli nie tylko fotografowie z Polski, ale także z Czech, Niemiec, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii.

Kolejne edycje cieszyły się jeszcze większą popularnością. Rozstrzygnięcie oraz wystawa pokonkursowa były powiązane z ważnym wydarzeniem w środowisku żużlowym. I tak, druga edycja konkursu została rozstrzygnięta w Centrum Handlowym Złote Tarasy w czasie prezentacji teamu Indywidualnego Mistrza Polski, Janusza Kołodzieja. Najwięcej głosów w głosowaniu jury zdobyło wówczas zdjęcie „Superman” autorstwa Tomasza Grońskiego z Sulechowa.

Trzecia edycja została rozstrzygnięta przy okazji Gali Sportu Żużlowego w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Nagrodę za zdjęcie Jarka Hampela i Darcy Warda – laptop otrzymał Michał Szmyd z Bydgoszczy. Z kolei czwarta edycja konkursu została rozstrzygnięta przed inauguracyjnym meczem sezonu 2013. Laureat – Łukasz Trzeszczkowski odebrał nagrodę na toruńskiej MotoArenie.

Corocznie równoległe z głosowaniem jury odbywa się również głosowanie publiczności. Wszyscy Internauci za pośrednictwem serwisu społecznościowego facebook mogą oddać głosy i wziąć udział w losowaniu nagrody. W każdej edycji swoje głosy oddaje blisko 10 tys. użytkowników.


LAUREAT 2012
IV EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
"ŻUŻLEM W OBIEKTYW" ŁUKASZ TRZESZCZKOWSKI
za zdjęcie
„Ugotowany Chris Bomber Harris”LAUREAT 2011
III EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
"ŻUŻLEM W OBIEKTYW" Michał SzmydLAUREAT 2010
II EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
"ŻUŻLEM W OBIEKTYW" Tomasz Groński


LAUREAT 2009
I EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
"ŻUŻLEM W OBIEKTYW" Paweł Wilczyński


kontakt